דלג
משלוחים חינם מעל 500 ש"ח | ייתכנו עיכובים בזמני האספקה
משלוחים חינם מעל 500 ש"ח | ייתכנו עיכובים בזמני האספקה
איך לשמור על בית מסודר: המדריך שיעשה לכם סדר בחיים

איך לשמור על בית מסודר: המדריך שיעשה לכם סדר בחיים

מה יש להגיד? לרובנו יש נטייה לשמור על בית מבולגן ותפיסה שלשמור על סדר זה קשה. הרווח של בית מסודר ונקי הוא עצום, הוא קשור לאווירה, לרגיעה, לפניות ולשקט בראש. ההשפעה של הבלגן נמצאת איתנו בכל רגע כשאנחנו בבית, ומבלי שנדע היא מלווה אותנו גם כשאנחנו רחוקים ממנו ומבלים בחוץ. 

אז איך עושים סדר וניקיון בבית? אנחנו יודעים שיש מחסום רגשי, אז הבאנו טיפים לבית מסודר
ובחרנו רק טכניקות פשוטות וקלות לביצוע, בואו נתחיל »החוקים שיעשו לכם סדר וניקיון בבית:

#1 מסדרים על הדרך

ממילא אנחנו עושים קילומטרז' יומיומי בבית. נצלו את התנועה שלכם מאיזור לאיזור, והעבירו על הדרך חפצים חזרה למקום, כוסות לכיור או למדיח, ספרים למדף ובגדים לארון. אפשר לאמץ סלסילה לאיסוף החפצים שהילדים מפזרים בבית, ולסדר יחד איתם כשהזמן מתאים. ההרגל המדהים הזה יגרום לכם לסדר מבלי להרגיש, ויחסוך לכם זמן יקר.

גם בשירותים והאמבטיה, עשו לכם הרגל לסדר או לנגב אחרי שסיימתם להשתמש, את הכיור השירותים והזכוכית במקלחת. לא בכל פעם, אבל לפחות פעם אחת ביום. זה לוקח דקה שתיים, והרווח הוא חדר נקי ומפנק לכל היום.

#2 כמה דקות לסידור לילי 

רגע לפני שאתם סוגרים את היום, כוונו טיימר ל 10-15 דקות לא יותר לארגון וסידור הבית, רק מה שבולט לעין וחשוב, תוכלו גם לנצל את הזמן הזה כדי לעשות הכנות לבוקר. אימוץ ההרגל הזה יעזור לכם לישון טוב יותר, וישפיע בטירוף על הקימה שלכם בבוקר - לא קמים יותר לבית מבולגן. אתם תראו שההרגשה ממכרת.

#3 מיטה מסודרת זה פשוט

מי לא מקנא למראה מיטה מסודרת? וזה תמיד נראה כל כך קשה ליישום. שאמת שזה יכול להיות סופר פשוט, איך? הנה החוקים:

  • למרות ההשראה מהתמונות היפהפיות ברשת אל תעמיסו כריות נוי על המיטה, הסתפקו       ב 2-3, אם בכלל. למראה הנקי יש קסם עיצובי יפהפה משלו, והוא הרבה יותר קל ומהיר לסידור.
  • שלבו במצעים שמיכה גדולה שיכולה לשמש ככיסוי המיטה או בחרו כיסוי מיטה גדול ויפה. לפני המקלחת בבוקר או רגע לפני שאתם עוזבים את חדר השינה, סדרו את המצעים ופרשו את הכיסוי על המיטה. מיד תרגישו את ההבדל. נסו פעם אחת, תראו כמה זה פשוט, ותוך מספר פעמים לא תוותרו יותר על החוויה של לחזור לחדר שינה מסודר. מבטיחים.#4 בגדים - זה לא באמת סיפור מורכב

אף פעם אל תשאירו בגדים בחוץ. עשו לכם הרגל לאפשר לבגדים רק שלושה מקומות בבית - בארון, בסל הכביסה או בשקית התרומות. לא ערימה על מתלה, לא קולבים מחוץ לארון. אפשר שיהיה מקום להניח אותם, כמו כורסא או הדום ולסדר בערב, אבל בגדים ששוכבים יותר מיומיים, זה כבר בלגן! אם יש פריט מאוד שימושי שלא רוצים להחזיר לארון, דאגו שיהיה לו מקום של כבוד. 

#5 כולם מגוייסים למשימה

כדי שהסדר בבית יישמר מבלי שתכרעו תחת העומס, אתם חייבים לגייס את כל בני המשפחה למשימה. לכולם זה יעשה טוב - כל אחד יהיה אחראי לשמור על החפצים שלו ולמצוא אותם ברגע, וזה חינוך נפלא לילדים שיום אחד יצאו מהבית ויצטרכו לדאוג לבית הפרטי שלהם. חינוך בני המשפחה זו לרוב לא משימה קלה כי כולנו אוהבים הרגלים נוחים, אבל אם תתעקשו, גם הם יגלו שסדר הוא הרבה יותר נוח ונעים והוא גם שומר על האווירה בבית, כך שזה באמת משתלם. וזה מוביל אותנו לסעיף הבא » 

#6 התמדה

חוקים זה טוב ויפה אבל אם לא מתמידים בעשייה ובחינוך באופן יומיומי, הם נוטים להתפוגג והמצב יחזור לסורו. בתור מי שנתפסים בעיניי כולם כאחראים לסדר בבית, האחריות על ההתמדה בחוקי הסדר בבית היא עליכם, ולא, הסדר עליכם. מה עדיף? העזו להחדיר את החוקים שוב ושוב, נסו לעשות זאת ברוח נעימה, עם חיזוקים חיוביים והפתעות לחיזוק
המוטיבציה.#7 סדר לסדר

יש מי שמנצל את פסח כדי לעשות סדר עומק בבית. זה נחמד לתפוס טרמפ על המנהג ויש את מלוא הליגיטימציה לעצור רגע ולבחון כל איזור בבית, מה עדיין לא מצא את מקומו, מה צריך לחדש, והכי חשוב, מה מיותר ואפשר לשחרר. הנוסחה המצליחה היא לא לעשות את כל המשימות ביחד. בכל פעם התחייבו לפרויקט ממוקד אחד, החליטו על איזור שזקוק לרענון וסידור מחדש והתחילו איתו. פנו, נקו, רעננו, עשו סלקציה (ללא רחמים) וצרו מקום לכל פריט. סיימתם איזור ויש לכם כוח לעוד אחד, המשיכו הלאה. נגמר הכוח? המשיכו בחיים ונסו להתחייב לזמן של המשימה הבאה, שיהיה בכיף ולא בסבל.

ככל שתעברו על יותר פינות בבית, כך השמירה על הסדר ביומיום, תהיה פשוטה יותר ויותר.

בואו נעשה סדר

מאחורי כל בית מסודר, יש מישהו שסידר. אם אתם רוצים ליהנות מהכיף של סדר וניקיון בבית, אתם צריכים להכניס את הנושא ללו"ז היומי. הטכניקות שהבאנו יכולות לעזור לכם לעשות זאת
תוך כדי, בזמן קצר ובלי להרגיש עבדים של הבית. נסו ותתמכרו.


המאמר הקודם בחירת מראה מעוצבת לבית
המאמר הבא מה אתם חייבים לדעת לפני קניית כיסאות בר?